Služba katolického duchovního v Hospici Anežky České

V Hospici Anežky České je součástí služeb i duchovní doprovázení. Spolupracujeme přitom s duchovními různých církví. O svých zkušenostech vypráví kaplan římskokatolické farnosti Červený Kostelec, Josef Haman:

V první řadě bych chtěl říci, že hospic je tak trochu „zvláštní zařízení“. Lidé sem nejčastěji přicházejí s tím, že veškeré možnosti medicíny, které by mohly vést k jejich vyléčení, již byly vyčerpány. Nejsou již nadále podrobováni léčebné kůře, která bývá značně náročná po tělesné i psychické stránce. Prožívají zde čas, kdy si mohou odpočinout a zamýšlet se na životem, pokud jim to zdravotní stav ještě dovoluje. A právě v tomto vzácném čase se setkávají s osobou duchovního.

Stejně jako v běžném životě, tak i zde platí, že „nic není černobílé“, co člověk, to osobní příběh. Lidé praktikující zde přijímají svátost smíření, pomazání nemocných, eucharistii a jsou i případy nevěřících, kdy dojde během pobytu k jejich obrácení a projeví zájem o svátost křtu. Zvláštností pak rovněž může být i přijetí svátosti manželství.

Služba katolického duchovního začíná rozhovorem, jenž je prostým setkáním dvou lidí.  Nejprve je nutné, abychom se setkali jako lidé a vzájemně se alespoň trochu poznali.  Z dialogu pak vyplývají různá přání a očekávání. V případě pokřtěných pak můžeme působit prostřednictvím svátostí.

Součástí Hospice Anežky České je i domácí kaple

V listopadu minulého roku jsem měl možnost být přítomen jednomu obrácení se. Jeden z pacientů se rozhodl přijmout křest a já měl možnost ho v jeho rozhodnutí doprovázet a nakonec mu tuto svátost i udělit. Bůh působí v každém okamžiku našeho života a volá nás k sobě. Na nás je, abychom se jako lidé  před ním neuzavírali a pustili ho do našeho srdce. V Bohu nakonec “žijeme, pohybujeme se a jsme“,  jde však o to, abychom s ním vědomě a dobrovolně do toho vztahu lásky vstoupili. Křty v dospělosti jsou poměrně vzácné, o to více je však vidět, jak mocně na člověka i jeho okolí působí. Svátosti křtu předcházely rozhovory, ze kterých vyplývala upřímná touha po Bohu, touha být s ním navěky. Být pokřtěn znamená patřit Bohu navěky a i v posledních hodinách našeho života, můžeme toto rozhodnutí učinit.

Čas prožitý v hospici může být velmi hodnotným obdobím života, časem zamyšlení, osobní proměny. Touha po Bohu, je touhou po životě, po opravdovém životě, který nekončí. Pro nás mohou být tato obrácení povzbuzením k opravdovému hledání a nacházení Boha v našem životě.

P. Ing. Josef Haman

Facebookový rozcestník

Nebo přímo bankovním převodem

Číslo účtu:

Variabilní symbol pro podporu lůžkového hospice:

Variabilní symbol pro podporu mobilního hospice:

Prohlédněte si dokumentární film o našem Mobilním hospici

Podpořte prosím Hospic dárcovskou DMS

Oblastní charita Červený Kostelec - netfirmy.czCharita, charitativní organizace - netfirmy.cz

»